You need to upgrade your flash player.

 

 

Enneagram'ın Kullanım Alanları


Görselin orjinal boyutu için lütfen tıklayınız...
   
Ne ararsan kendinde ara ama nasıl arayacağını bil!

Enneagram’ın Kullanım Alanları

Enneagram, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Standford MBA programının ders programında yer alıyor. Harvard Hukuk Fakültesinde uygulamalı mahkeme savunmalarında pratik ediliyor. Yine dünyanın en prestijli üniversitelerinden USC ve UCLA’de MBA programlarında liderlik eğitiminde kullanılıyor. Daha sayısız örnekler var. Ağırlıklı olarak ABD’deki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde enneagram eğitimleri bulunmakta.

Dünya çapında Google, eBay, Yahoo, Sony, CSC, Oracle, Adobe, HP, and Logitech Boeing, GlaxoSmithKline, The DuPont Company, Genentech, Motorola, Hewlett Packard, Disney, Panasonic, Johnson& Johnson, Westinghouse Electric, Apple ve daha birçok şirket enneagram yöntemini kullanıyor. Bugün yöntem; işletme fonksiyonlarında, insan kaynakları yönetiminde, personel seçiminde, satış ve pazarlama aktivitelerinde, liderlik yönetiminde kullanılıyor. Kişilerarası iletişim konusunda tam bir uzman olarak kabul ediliyor.Çatışma çözme becerisi konusunda rehber olarak kabul ediliyor. Takım çalışmasını etkinleştirmek açısından yöntemin geri bildirimleri kullanılıyor. Enneagram, hem sosyal hayatta kişilerin geribildirim verme becerisinde, örgütlerde “geribildirim verme” kültürü konusunda önemli bir değer. Bu konularda personel gelişimini sağlamak için bu gibi şirketlerde sürekli eğitimler gerçekleştiriliyor.

Kişiliğin seni gösteren aynadır!

Yöntemin kullanım alanları oldukça geniş. Askeri alandaki eğitimlerde kullanılıyor. Almanya ordusunun eğitimim programlarında enneagram mevcut. Dünyada kitleyle yüz yüze gelen servislerde çalışan polis teşkilatlarında enneagram eğitimleri alanlar var. Gizli servis örgütlerinin de enneagram metodolojisini uyguladıkları gizli değil. Bunun yanında, CIA ve FBI personelinin eğitiminde müfredatın içinde. Russel Targ ve Jane Katra’ın yazarı olduğu Miracles of Mind: Exploring Nonlocal Consciousness and Spiritual Healing (Zihnin Mucizeleri: Mahallî Olmayan Şuuru Keşfetme ve Ruhsal Tedavi) kitabının önsözünde şunlar yazıyordu: “Targ, bu kitapta Soğuk Savaş süresince CIA’nın zihin casusluğu üzerindeki denemelerinin insanı şaşırtan sonuçlarını açıklıyor.” Enneagram’ın bu konuda daha sonra da kullanıldığını görüyoruz. Suçlu psikolojisi ve kişilik tanısı konusunda bu organizasyonlar, enneagram’ı uygulamada da etkin kullanıyor.
Yorumlar
Anonymous
Bu iyi olmuş


Anonymous
Bu iyi olmuş


 

imgmenu

 

Haftanın Enneagram Bilgisi RSS Feed Icon
News thumbnail Dünyaya yaygın olarak kullanılan metod
Dünya çapında Google, eBay, Yahoo, Sony, CSC, Oracle, Adobe, HP, and Logitech Boeing, GlaxoSmithKline , The DuPont Company, Genentech, Motorola, Hewlett Packard, Disney, Panasonic, Johnson& Johnson, Westinghouse Electric, Apple ve daha birçok şirket enneagram yöntemini kullanıyor. Bugün yöntem; işletme fonksiyonlarında, insan kaynakları yönetiminde, personel seçiminde, satış ve pazarlama aktivitelerinde, liderlik yönetiminde kullanılıyor. Kişilerarası iletişim konusunda tam bir uzman olarak kabul ediliyor.
Published: 11/26/2011
 
News thumbnail Enneagram Bilgisinin Kökeni
Enneagram bilgisi... Kökeni Antik Yunan olarak düşünüldü. Pers Ülkesine, Hindistan’a dayandırıldı. Anadolu’daki izleri her daim önemsendi. Binlerce yıl boyunca gizlenmiş bir bilgiden bahsediyoruz. Bu uzun yıllar boyunca sadece “seçilmiş” kişilere öğretildi. Daha sonra kökenleri ilk çağlarda kayboldu. İzine uzun süre rastlanamadı. Kısacası gizem her daim enneagramla birlikte olmaya devam etti.
Published: 11/26/2011
 
left button right button
nigel

 

imgmenu

 

   

 
 
Copyright 2010 by DotNetNuke Corporation Privacy Policy