ENNEAGRAM’IN KULLANIM ALANLARI I

 

Modern psikolojiden başlamak üzere psikonöroimmunoloji gibi disiplinler, insan bedenini zihin kontrolüne alma yönünde çalışmalar yürütüyorlar. Bunun için niyet, rahatlama telkini, hipnoz, görselleştirme, dikkat, niyet ve diğer bazı yöntemler kullanılmakta. Bunun bir diğer aşaması, diğerlerinin davranışlarını ve psikolojik tepkilerinin etkilenip etkilenemeyeceği konusudur. Başlangıçla birlikte enneagram’ın çalışma alanının da bu olduğu söylenebilir. Hatta enneagram da bu sayılan yöntemlerden faydalanıyor.

 

Enneagram, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Standford MBA programının ders programında yer alıyor. Harvard Hukuk Fakültesinde uygulamalı mahkeme savunmalarında pratik ediliyor. Yine dünyanın en prestijli üniversitelerinden USC ve UCLA’de MBA programlarında liderlik eğitiminde kullanılıyor. Daha sayısız örnekler var. Ağırlıklı olarak ABD’deki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde enneagram eğitimleri bulunmakta.

 

Dünya çapında Google, eBay, Yahoo, Sony, CSC, Oracle, Adobe, HP, and Logitech Boeing, GlaxoSmithKline, The DuPont Company, Genentech, Motorola, Hewlett Packard, Disney, Panasonic, Johnson& Johnson, Westinghouse Electric, Apple ve daha birçok şirket enneagram yöntemini kullanıyor. Bugün yöntem; işletme fonksiyonlarında, insan kaynakları yönetiminde, personel seçiminde, satış ve pazarlama aktivitelerinde, liderlik yönetiminde kullanılıyor. Kişilerarası iletişim konusunda tam bir uzman olarak kabul ediliyor. Çatışma çözme becerisi konusunda rehber olarak kabul ediliyor. Takım çalışmasını etkinleştirmek açısından yöntemin geri bildirimleri kullanılıyor. Enneagram, hem sosyal hayatta kişilerin geribildirim verme becerisinde, örgütlerde “geribildirim verme” kültürü konusunda önemli bir değer. Bu konularda personel gelişimini sağlamak için bu gibi şirketlerde sürekli eğitimler gerçekleştiriliyor.


Yöntemin kullanım alanları oldukça geniş. Askeri alandaki eğitimlerde kullanılıyor. Almanya ordusunun eğitimim programlarında enneagram mevcut. Dünyada kitleyle yüz yüze gelen servislerde çalışan polis teşkilatlarında enneagram eğitimleri alanlar var. Gizli servis örgütlerinin de enneagram metodolojisini uyguladıkları gizli değil. Bunun yanında, CIA ve FBI personelinin eğitiminde müfredatın içinde. Russel Targ ve Jane Katra’ın yazarı olduğu Miracles of Mind: Exploring Nonlocal Consciousness and Spiritual Healing (Zihnin Mucizeleri: Mahallî Olmayan Şuuru Keşfetme ve Ruhsal Tedavi) kitabının önsözünde şunlar yazıyordu: “Targ, bu kitapta Soğuk Savaş süresince CIA’nın zihin casusluğu üzerindeki denemelerinin insanı şaşırtan sonuçlarını açıklıyor.” Enneagram’ın bu konuda daha sonra da kullanıldığını görüyoruz. Suçlu psikolojisi ve kişilik tanısı konusunda bu organizasyonlar, enneagram’ı uygulamada da etkin kullanıyor.ENNEAGRAM’IN KULLANIM ALANLARI II

 

Enneagram aynı zamanda siyasal iletişim uygulamalarının önemli bir parçası olmuş durumda. Bu alanda lider eğitimlerinde, seçim çalışmalarında yeri var. Çocuk eğitiminde, enneagram üzerinden özel yöntemler geliştirilmiş durumda. Sanat ve kültür yönetimi konularında pratik bir önemi bulunmakta. Oyuncu seçiminde kullanılıyor. Bununla bağlantılı olarak senaryo yazım aşamasında tiplemeleri oluştururken enneagram prensipleri söz konusu ediliyor. Enneagram katkısıyla yazıldığı ifade edilen TV dizisi Lost, bunun en bilinen örneği. Gerçekçilik ve inandırıcılık konusunda bu alanda yöntemin gerçek bir önemi var. Reklamcılığı da buna dâhil etmek gerekir. Gerek tüketici psikolojisi, gerek fikir üretimi aşamalarında etkili olabilen bir yöntemden bahsediyoruz. Yüz yüze iletişimin uygulandığı satış alanında ise büyük bir potansiyeli var enneagram disiplininin.

Kişilik tiplerinin ihtiyacına ve beklentisine uygun sunulan mesajlar aracılığıyla etkin satışlara ulaşan birçok şirket, personel eğitimlerinde enneagram’a önemli bir ayrıcalık tanıyor. Uygulamalı hukuk alanı ise enneagram kullanımı için biçilmiş kaftan. Spor yöneticiliğini de hiç atlamamak gerekir. Özellikle, futbol teknik direktörleri ve basketbol koçları asında enneagram eğitimleri almış birçok isim bulunmakta. Enneagram bunun yanında akademik psikoloji, teoloji, mistisizm ve uygulamalı iletişimin birçok alanında özel bir öneme sahip.

Enneagram metodolojisi, kendisinin önemini ve kendisine önem verecek herkesi hala arayışta. Yüzyıllardır… Yöntemin kendisi arayışa ilk önce kendimizden başlamamız gerektiğini söylüyor. Bu çok da garip değil aslında; Ne de olsa, hayat yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır...

Enneagram da bugün kendini tanıma, arama sürecinde dünyanın bilinen en etkili metodolojilerden biri, belki de en etkilisi. Peki, kullanım alanı bu kadar geniş olan, tarihi kökeni ve kullandığı kaynaklar itibariyle dikkat çekici olan;
 
Copyright 2010 by DotNetNuke Corporation Privacy Policy