Enneagram      
Baksana sen! Kendini mi Kaybettin?

Gerçi, her birimiz biraz kaybetmedik mi? O zaman bulsana! Kendimizi tanımak, tüm eylemlerin ve değerlerin en başında gelendir! Mutluluğun ilk yasasıdır. Kendine ulaşmaktır. Tüm bağımlılıklardan kurtulmaktır. Düzendir. Güvendir.
O nedenle her ne ararsan kendinde aramalısın. Kendinden başka ulaşacağın bir şey yoktur. Hiçbir zaman başkasını kendine benzetmeye kalkma. Sadece sen yeterlisin. 
Tüm bunlardan sonra “Kimsen o ol. Ya da olman gerektiği gibi ol. Kişi kendi gerçekliği olmadan, kim ya da ne olduğunu nerden bilebilir ki? Hiçbir şeyden korkma... Ölümden bile... Yeter ki yaşarken ölme. Ölümün en güzel tarafı, bir kez daha öldürememesidir. Siz biricik bir dünyada bin kere ölmeyi tercih etmedikçe...O nedenle; kendini tanı. Değerini bil. Hayatı gör. Dünyayı yaşa. Yaşadıkların hoşuna gitmezse, bakış̧ açına bir bak.

Bilincini değiştir. O zaman dünya senin için değişir.” İşte bu kitabın konusu enneagram, dünyanın kişilik tanıma, kendini tanıma konusunda en etkili yöntemi.

Kullandığı kaynaklar itibariyle kişilik belirleme yöntemleri arasında en zengin olanı. Analitik bir yöntem. Oldukça rasyonel önermeleri var. Kesinlikle tutarlı. Detaylı incelemeleriyle doğruya ulaşma konusunda bir gerçek bir rehber. Aynı zamanda kişiyi içsel süreçlerde irdeleyen, mükemmeliyetçi bir yapı. Sadece kişinin kendini tanımasına yönelik olmayan, her aşamada bir gelişim önermesi ortaya koyan “yapılandırıcı” bir yaklaşıma sahip. Aynı zamanda bir bilgi felsefesi olarak değerlendirmemiz gereken enneagram bilgisinde, Zen, Budizm, Ching gibi Uzakdoğulu mistik akımların, Kabala gibi ezoterik-klasik geleneklerden alınan unsurları da görüyoruz. Enneagram da aynı zamanda modern bilimin de katkısı söz konusu. Freudyen bakışı hemen başa yazmak gerekir burada.

"Tüm Dünyanın en popüler ve etkili kişilik analizi yöntemi" Enneagram'la Kişilik Tanıma Sanatı kitabı, okumak için harcayacağınız zamana değecek bir kitap. Ocak’ta tüm kitapçılarda…
 
Copyright 2010 by DotNetNuke Corporation Privacy Policy